Japán animációk

Legújabb válogatásunkban Hayao Miyazaki és Hosoda Mamoru animációs filmjeit és egy francia-magyar-japán koprodukcióban készült alkotást gyűjtöttünk össze.

A vándorló palota (r: Hayao Miyazaki | 2004)
Sophie dolgos hétköznapjai az édesapjától örökölt kalapboltban telnek. Fiatal korához képest csak ritkán engedheti meg magának, hogy a közeli városba menjen egy kicsit szórakozni; ám egyik kiruccanása alkalmával találkozik Howllal, az elképesztően sármos varázslóval. Kapcsolatukat félreértve az irigy Puszta boszorkánya rettenetes átokkal sújtva Sophiet: 90 éves öregasszonnyá változtatja őt. A lány teljesen összetörve a pusztákba menekül, mígnem véletlenül Howl vándorló palotájára bukkan. Kilétét eltitkolva felveteti magát takarítónőnek a palotába. A rejtélyes és energikus hölgy rövidesen élettel tölti meg az ódon kastély szobáit, melyben csak Markl, a varázsló pelyhes szakállú tanítványa, és a házat kormányzó tűzdémon, Calcifer lakik. Ez az a hely, ahol Sophie végre kibontakoztathatja tehetségét, és különleges csodákra lesz képes. Közös történetük Howllal talán még csak most kezdődik.

Chihiro Szellemországban (r: Hayao Miyazaki | 2001)
Chihiro, a tízéves, önfejű kislány meg van győződve arról, hogy az egész világ körülötte forog – épp ezért képtelen belenyugodni abba, hogy szüleivel új városba költözik, és csalódottságát meg sem próbálja leplezni az utazás alatt. Amikor az erdőben eltévedve egy különös zsákutca végére érnek, a kis család rábukkan egy sötét alagútra, amelynek másik végén szellemváros fogadja őket. Az üres utcákon fejedelmi lakomától roskadoznak az asztalok: az éhes szülők mohón a finom ételekre vetik magukat, ám hamarosan disznóvá változnak, amikor a városban felbukkannak a valódi vacsoravendégek. Az eldugott mesevilág lakói ősi istenek és más csodalények, uralkodója pedig Yubaba, a gonosz boszorkány. Chihiro csak akkor mentheti meg szüleit, ha hasznossá teszi magát Szellemországban és munkát talál magának a banya hatalmas fürdőházában.

Belle: A sárkány és a szeplős hercegnő (r: Hosoda Mamoru | 2021)
A 17 éves Suzu édesapjával él egy faluban, ahol már évek óta nem találja a helyét. Miután regisztrál az „U” nevű virtuális világba, életre kelt egy másik identitást, amely tökéletes ellentéte a valódinak: az ötmilliárd felhasználóval rendelkező, nyüzsgő univerzumban ő Belle, a híres énekesnő. Az egyik virtuális koncertjét váratlanul megzavarja egy különleges teremtmény, és ezzel egyszerre borul fel mindkét élete.

Mirai – Lány a jövőből (r: Hosoda Mamoru | 2018)
A négyéves Kun azóta haragszik a világra, amióta kishúga születésével felfordult az élete. Ám egy reggel titkos, mesebeli világot talál a kertjükben, ahol találkozik azzal a kislánnyal, aki majd az anyukája lesz és azzal a férfival, aki majd a dédnagypapája lesz. A varázslatos kalandokban útitársául szegődik egy nagylány. Egy nagylány, akit pont úgy hívnak mint az utált kistestvért. A valóság és képzelet határának különös birodalmában játszódó Mirai – Lány a jövőből izgalmas mese, egyszerre játékos kaland és felnövéstörténet gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.

A fiú és a szörnyeteg (r: Hosoda Mamoru | 2016)
Egy fiatal fiú egyedül kóborol Tokió utcáin. Váratlanul különös lénnyel találkozik: egy medveszerű harcossal, aki egy párhuzamos világból érkezett, hogy tanítványt találjon magának. A fiú követi a mogorva szörnyeteget annak fantasztikus otthonába, hogy hosszú évek munkájával a nyomdokaiba léphessen.

+ 1 A vörös teknős (r: Michael Dudok de Wit | 2017 | Franciaország, Magyarország, Japán)
Hajótörött férfit mos partra a tenger. A szerencsés, ám magára hagyott túlélő felfedezi a trópusi sziget élővilágát, miközben különös kapcsolatba lép az egyik óriás teknőssel. Az élet örök körforgásáról szóló, elsősorban felnőtteket megcélzó, lenyűgöző látványvilágú mese egyszerre ötvözi az európai és japán gondolkodásmódot, miközben szívszorító módon mutatja be természet és ember egymásra utalt kapcsolatát.



>>> Még több animációs film <<<


További válogatások

  • 4 ország filmjei Az elmúlt két évben a Kreatív Európa által támogatott, több országgal (Lengyelország, Csehország, Románia) együttműködésben indított CEEYou program keretében sok kultikus rendező alkotása került fel a Cinegóra, és most a program végeztével búcsúzóul egy-egy kortárs filmet ajánlanak a résztvevő országok.
  • Apák és fiaik A Magasmentés megjelenése kapcsán válogatásunkban az apa-fiú kapcsolatokat tematizáló filmjeinkből válogattunk.
  • Pedro Almodóvar filmjei Szeptember 25-én ünnepelte 75. születésnapját a spanyol film fenegyereke, Pedro Almodóvar. Ebből az alkalomból tíz filmet tettünk elérhetővé az életműből a Cinegón. A válogatás a rendező korai időszakát öleli fel egészen a 2000-es évek végéig.
  • Éric Rohmer – Négy évszak meséi Március 20. a tavaszi nap-éj egyenlőség napja, a csillagászati tavasz kezdetének alakalmából ajánljuk Eric Rohmer Négy évszak meséi ciklusának filmjeit. Eric Rohmer filmrendező, a francia újhullám egyik legjelentősebb alakja, a Cahiers du cinéma filmes szaklap alapítója és szerkesztője volt. A Négy évszak meséi ciklus négy filmjét a '90-es években készítette el.