Filmek a Föld napjára

Összeállításunkban a Föld napja alkalmából természetfilmje­inket gyűjtöttük össze, ráadásként pedig egy Oscar-jelölt gyöngyőrű animációs filmet, mely a természet és ember egymásra utalt kapcsolatát mutatja be.

Világok arca: Baraka: A film 6 kontinens 24 ország 69 színhelyére kalauzol el bennünket – Japántól Kenyáig, Tanzánián át Kaliforniáig – a Föld lehető legkülönfélébb helyeire. Egyrészt a fényképszerűen felvonultatott tájak, eltérő emberi kultúrák és vallások ütköznek, másrészt az ősi, tiszta világ és a mai, sérült, túlzsúfolt világ kelt feszültségeket e lenyűgözően megjelenített alkotásban.

Gunda: Gunda egyike a világon élő egymilliárd sertésnek. Ő is pusztán azért született meg, hogy beteljesítse azt a sorsot, amit az emberi civilizáció szánt neki: utódokat szüljön, majd élelemként szolgáljon. A Joaquin Phoenix produceri közreműködésével készült Gunda egyszerre intim portré egy sertéscsaládról és megdöbbentő erejű, szöveg nélküli dokumentumfilm, amely különleges vizuális megközelítéssel tesz fel súlyos morális kérdéseket.

Évszakok: Az Évszakok a bölények, a farkasok, a hiúzok, medvék és a többi európai vadállat története, ahogy próbálnak alkalmazkodni és túlélni, dacolva a klímaváltozással és a magának egyre nagyobb területet kiszakító emberrel. A film egyszerre tesz fel kérdéseket az emberi civilizáció és az állatok békés egymás mellett élésének lehetőségéről és válik minden idők egyik leglátványosabb természetfilmjévé.

Pingvinek vándorlása: A császárpingvinek megközelítőleg száz évvel ezelőtt találkoztak először emberekkel, amikor az első felfedezők az Antarktisz jégsivatagában jártak. A rendkívüli hideg és zord körülmények miatt az ember még sosem volt tanúja a pingvinek vándorlásának. A film forgatása 13 hosszú hónapig tartott, de végül sikerrel járt a küldetés: a pingvinek életmódját természetes környezetükben örökítette meg a kitartó stáb. A film történetet mesél, ábrázolja az érzelmekben gazdag jellemek különös és látványos sorsát, megjegyzésekkel, humorral ötvözve.

A tölgy – Az erdő szíve: Betekintést nyerhetünk egy tölgyfa mindennapjaiba, hihetetlen felvételeken testközelből ismerhetjük meg azt a színes élővilágot, amit a turistaútról nem láthatunk.

+ 1 A vörös teknős: Oscar-jelölt animációs film, melyben egy hajótörött férfi felfedezi egy trópusi sziget élővilágát és különös kapcsolatba lép az egyik óriás teknőssel. Az élet örök körforgásáról szóló, elsősorban felnőtteket megcélzó, lenyűgöző látványvilágú mese egyszerre ötvözi az európai és japán gondolkodásmódot, miközben szívszorító módon mutatja be természet és ember egymásra utalt kapcsolatát.


További válogatások

  • Freeszfe Cinego Campus Nézz filmeket úgy, ahogy még soha! A Freeszfe oktatóinak szemüvegén keresztül. A Cinego újabb Freeszfe tanóráknak ad otthont. Ülj be egy előadásra te is, és támogasd vele az egyetemet!
    Minden megvásárolt film után 300 forinttal, minden megvásárolt válogatás után 1000 forinttal támogatod a Freeszfe munkáját!
  • Háborús filmek A háború vagy fegyveres konfliktusok nem csak az adott időszakban, de jóval utána is éreztetik hatásukat. Válogatásunkban háborútól sújtott emberi sorsok kerülnek középpontba.
  • 2023 kedvencei – TOP 10 magyar film Válogatásunkban összegyűjtöttük a tavalyi év legnézettebb magyar filmjeit.
  • Budapest Ritmo A Budapest Ritmo és a Bartók Tavasz 2021-ben és 2022-ben is formabontó zenei filmek létrehozását segítette elő – ezek lettek a Ritmo filmek. 2021-ben négy, 2022-ben pedig két különleges alkotás született.